Tudta-e?
Hogy mekkora a Kheposz-piramis? Körülbelül egy kilométer a kerülete. Alapjának egy oldala 227 m hosszú, csúcsának magassága a földtől 146,5 m. Ha belépünk a piramis belsejébe kamrákat találunk, melyek részben a föld felszíne fölött, részben alatta helyezkednek el. Itt helyezték el a fáraónak szánt élelmet, edényeket, ruhákat, dísztárgyait, bútorait, azokat a dolgokat, amire a halál után szüksége lehet az uralkodónak. A legutolsó kamrában találjuk kőszarkofágba zárt fakoporsóban a fáraó bebalzsamozott testét - a múmiát.

155. szám - 2017. augusztus

Szent István társa, Boldog Gizella

Magyarország első királynéjának méltó helye a történelemben…
Dr. CELLER Tibor

8

Az élet tanítómesterének, a történelemnek egyik fontos tanulsága, hogy azoknak, akik valami rendkívülit tettek egy nemzet boldogításáért, többnyire már itt a földön igazságot szolgáltat azzal, hogy feltárja életművük értékeit. Ez az igazságszolgáltatás azonban gyakran késik, ahogyan első királyunk hitvesének esetében is.

Szent István király felesége, Gizella (Regensburg, 984 – Passau, 1060), minden történelemkönyvben csak mellékszereplő. Ennek az összefoglalónak azonban most ő a főhőse: az ifjú bajor hercegnő, akit egy pogány nép hercege kér nőül, a magyar királyné, aki a tragédiák árnyékában is hű támasza férjének, s végül a passaui apátnő, aki élete utolsó pillanatáig Istent szolgálja.

A teljes írás itt olvasható.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor