Tudta-e?
Az első technológiai cég, amely a kaliforniai Szilikon-völgyben telepedett le, a Hewlett-Packard volt, 1938-ban. A Stanford Egyetem két mérnöke, Bill Hewlett és Dave Packard egy garázsban indították cégüket, 1538 dollár tőkével. Az első termékük egy hanggenerátor volt, amit a Walt Disney Studios vett meg, a "Fantasia" című film effektusaihoz.

131. szám - 2015. augusztus

Gépkocsik

Magyar találmányért rajong Amerika

Egy magyar fiatalember mozgássérülteknek fejlesztett ki egy újfajta elektromos autót, de nem talált rá befektetőket. Egy amerikai ügyvédnek viszont megtetszett a dolog, és most ott indul a villanyautó sorozatgyártása.

5

Még Barack Obama is rajong a mini autóért. A kerekesszékes emberek nem könnyen közlekedhetnek a nagyvilágban. Egy magyar találmány viszont segíthet ezen: az Egyesült Államokban gyártott Kenguru elektromos autót a mozgáskorlátozottak is könnyen használhatják – írta meg az Atlantic Cities, a Nationswell és több más amerikai lap is. És arról is beszámoltak, hogy a Kenguru magyar találmány.

A hazai Rehab Zrt. fejlesztette ki, mégis egy amerikai cég fogja gyártani a kerekesszékkel élők számára kialakított mini elektromos autót, a Kengurut. Az apróság teste egy fém alvázra épített üvegszálas héjszerkezet, melynek egyetlen ajtaja az autó hátulján található, az egyszemélyes utastérbe az itt lenyitható rámpán keresztül lehet fel- illetve legurulni, maga az autó pedig motorkerékpár jellegű kormánnyal irányítható, a gázvillany adagolása is a markolat forgatásával lehetséges. A magyar cég által 2005 környékén bemutatott Kengurut a két hátsó kerékhez beépített két darab 2 kW-os villanymotor mozgatja: akkumulátorai nagyjából 8 óra alatt tölthetők tele, amivel körülbelül 80-100 km-es hatótávot ad használójának.

A magyar találmány gyártását most egy texasi cég, a szintén kerekesszékben élő Stacy Zoern által alapított Community Cars vállalta fel. Zoern kisasszony netes böngészés alapján bukkant rá a Kengurura, és rögtön rájött, mekkora mértékben növelheti a mozgássérültek mobilitási lehetőségeit a kis szerkezet. A vele készített videóinterjúban elmondja, hogy fiatalabb korában maga is vezetett kerekesszékes használatra átalakított autót, de alig két hónap alatt összetörte, mert betegség által legyengített karjaival nem tudott rendesen kormányozni. A hamarosan érkező, kormány helyett joystickkal vezethető újabb verzió viszont már számára is megadja majd a szabad mozgás lehetőségét. A Kenguru sikerét persze nagyban befolyásolhatja ára is, a Community Cars vezetője szerint 20-25 ezer dollár (4,6-5,8 millió forint) körüli összegre lehet számítani, de ez területenként változó lehet, mivel egyes helyeken további kedvezményeket adhatnak az elektromos hajtás miatt. Mivel környezetkímélő, így adókedvezményes, és nem kell hozzá benzin, nem olyan vészes.

A jó sok éves eredeti ötlet Kissároslaki Istvántól ered, akinek viszont nem volt elég pénze ahhoz, hogy megjelenjen a csodaautóval a piacon. Egy amerikai ügyvéd, Stacy Zoern, aki egy izombetegség miatt lebénult, 2010-ben megtalálta a Kengurut a neten, és rájött, hogy pont erre van szüksége. Meggyőzte Kissároslakit, hogy vigye a céget a texasi Austinba. Ők ketten azóta keresték a befektetőket. A múlt hónapban viszont a cég bejelentette, hogy elkezdődik a Kenguru gyártása az USA-ban, és előrendelhetők az első autók, amik 1-1,5 év múlva lesznek készen. A Kenguru 2 méter hosszú és 1,5 méter magas, azaz kisebb, mint egy Smart. Nincsen benne ülés, a kerekesszékes sofőrnek csak be kell gurulnia hátul. A kocsit helyi közlekedésre tervezték, legfeljebb 40 km/órával képes menni, kb. 100 kilométerig.

 

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor