Tudta-e?
Az első technológiai cég, amely a kaliforniai Szilikon-völgyben telepedett le, a Hewlett-Packard volt, 1938-ban. A Stanford Egyetem két mérnöke, Bill Hewlett és Dave Packard egy garázsban indították cégüket, 1538 dollár tőkével. Az első termékük egy hanggenerátor volt, amit a Walt Disney Studios vett meg, a "Fantasia" című film effektusaihoz.

73. szám - 2009. november 1.

Érdekesség

Eljött a digitális könyvek korszaka

Az Amazon kézben tartható digitális könyve, pontosabban könyvleolvasója, az eddig csak az Egyesült Államokban forgalmazott Kindle a jövőben nemzetközivé válik

Száz országban, így Kínában, Indiában és számos európai országban is le lehet majd tölteni a digitális könyvtárban tárolt írásműveket erre a leolvasóra.

Az Amazon.com internetes kereskedelmi portál készülékére, a 2007-ben piacra dobott Kindle-ra már eddig is várakozáson felüli volt a kereslet. A digitális olvasók képernyőjén azonnal láthatóak a fogyasztók által online vásárolt és letöltött e-könyvek. A vékony, hordozható készülékeken több száz kötetet lehet tárolni. Egyes készülékek még fel is olvassák tulajdonosuknak a szöveget.

Jeff Bezos, az Amazon portál alapítója szerdán a kaliforniai Cupertinóban jelentette be a nemzetközi újdonságot. A Kindle nemzetközi változatára egyelőre csak angol szövegeket lehet letölteni: egy könyvet 60 másodperc alatt. Az elektronikus könyvtár azonban már dolgozik más nyelven íródott könyvek digitalizálásán is.

A Kindle International már most megrendelhető interneten az Amazonon, október 19-től szállítják a rendelőknek. Az eddig csak amerikai hálózaton, amerikai területen működő digitális leolvasó ára 299 dollárról 259-re csökken, a külföldi változatnál ehhez járul még 20 dollár szállítási és vámköltség.

Az Amazon szerint száz papíralapú könyvre 48 elektronikus Kindle-változat eladása jut. Ez a Kindle kereskedelmi sikerére utaló egyedüli jelzés, mivel az Amazon nem közli a Kindle forgalmazására vonatkozó adatokat.

A digitálizált könyvek forgalma a hagyományos könyvkiadáshoz képest még csak a kezdeteknél tart, de már gyorsan fejlődik. Az amerikai könyvkiadók szövetsége szerint az elektronikus könyvek forgalma 2009 első félévében 63 millió dollárt tett ki, ez egy év alatt csaknem 150 százalékos növekedést jelent.

Ebben a szektorban is élesedik a verseny, a japán Sony augusztusban jelentette be, hogy Sony Reader nevű elektronikus könyvét nyitott formátumban is hozzáférhetővé teszi. Ez közvetlen kihívást jelent a piacvezető Amazonnal szemben, mivel így a Sony virtuális könyvtára számos különböző gyártmányú leolvasó számára hozzáférhetővé válik, és a Reader-könyvolvasó is nyitottá vált a különböző forrásokból származó tartalmak számára.

Az Amazon zárt rendszerben működik, azaz könyveihez csak Kindle leolvasón lehet hozzájutni - vagy olyan iPhone-on, amely Kindle programmal rendelkezik.

Ha az új Kindle sikeres lesz, az komoly hatást gyakorolhat a könyvkiadásra. Az elektronikus könyvek átlag tízegynéhány dollárba, a papíralapú könyvek árának felébe kerülnek. A Kindle újságelőfizetés havi 10-15 dollár között mozog.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor