Tudta-e?
hogy két és fél milliárd évvel ezelőtt csaknem az egész Földet víz borította?

35. szám - 2008. április 21.

Orvostudomány

Az ezerarcú TBC

Az egyiptomi múmiákon korunk tudósai a TBC egyértelmű jeleit diagnosztizáltak, ami azt bizonyítja, hogy már több ezer évvel ezelőtt is tizedelte ez a kór az emberiséget.

3
Kálnoki László: Morbus Hungaricus

No még csak ez kellett! Tüdőbajom van.
Csúcshurut, de hát mindig az a kezdet.
Átvészeltem még kisfiú koromban
a bőrtuberkulózist. Most kikezdett
belülről is a kór. Egyik beteg,
ki velem egykorú, azt mondja: „Meglásd,
félnek tőled eztán az emberek.”


Kezdetben nem a tbc-t hanem a tífuszt nevezték Morbus Hungaricusnak (Mult-kor)


Miért nevezik a tbc-t Morbus Hungaricus-nak?

A Morbus hungaricus annyit jelent, mint magyar betegség, vagy magyar kór. Ez a kifejezés elsődlegesen nem a tbc-t jelölte. Az elnevezést eredetileg Eychmann J. marburgi orvos használta az 1556-ban Magyarországon táborozó császári katonák között pusztító betegségre. Az orvos naplójából szinte egyértelműen kiderül, hogy az úgynevezett »Morbus Hungaricus« alatt nem a tuberkulózist, hanem a szennyezett ivóvízzel és egyéb fertőző anyagokkal terjedő járványt, a kiütéses tífuszt kell érteni!

A szörnyű tífuszjárványok idővel alábbhagytak és helyükbe egy lassú lefolyású halálos kór lépett. A XIX század végétől az akkori Magyarország területén a szegénység, a népmozgás, a nyerstej fogyasztása, és a háborúskodás kedvez a TBC terjedésének, és népbetegségként jelentkezik ez alattomosan lappangó kór, amely sok embert megfertőz. Ekkor honosodik meg a Morbus Hungaricus elnevezés, mint a gümőkór, vagyis a TBC szinonimája. A későbbi szocialista oktatási politikai is erősítette a magyar kór elnevezés elterjedését, mert a korabeli tankönyvek úgy fogalmaztak, hogy „a népnyúzó Horthy-korszakban Magyarországon oly magas volt a tüdőbetegek száma, hogy a tuberkulózist szerte a világban „Morbus Hungaricus”-nak hívták”.

Tudjunk meg többet a tuberkulózisról

A TBC vagy tuberkulózis, egy pálcika alakú baktérium által előidézett fertőző betegség, amely az emberben, a házi és vadon élő emlősökben, valamint a madarakban egyaránt előfordul. A kórokozó általában a tüdőt támadja meg, de más szervekben akár a csontokban is megtelepedhet és elhúzódó lefolyású – krónikus betegséget okoz.

A TBC elsősorban a tüdőt támadja, de más szerveket is megbetegíthet

A baktérium a megtámadott szervezet szöveteiben gyöngyökre hasonlító göböket, gümőket alakít ki. A gümőt latinul tuberculumnak nevezzük, innen ered a betegség tuberculosis, rövidítve TBC elnevezése, ami magyarra fordítva gümőkórt jelent.

A TBC zoonózis!

Nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy ez a betegség zoonózis, vagyis az emberek és az állatok közös betegsége, amely az emberről állatra és viszont is képes átterjedni. A háziállatok körében, legjelentősebb és legveszélyesebb a szarvasmarha TBC. A betegség ellen nem csak a gazdasági kártétele miatt fontos védekezni, hanem azért is, mert az állat megfertőzheti az embert.

A tehenek TBC vizsgálatára a tuberculinpróba alkalmas














Szerbia szarvasmarha-állományának mentességét az állatorvosok szűrővizsgálatokkal folyamatosan ellenőrzik, és a pozitív reakciót mutató állatokat eltávolítják az állományokból.

A TBC járványtana

A bacilus porszemeken vagy a levegő páracseppjeiben utazik, és belélegzéssel jut a tüdőhólyagokba, vagy táplálkozással a bélcsatornába, ahonnan tovaterjed az egész szervezetbe.

A TBC cseppfertőzéssel terjed












A betegségre a különböző népcsoportok változó érzékenységet mutatnak. Egyes indián törzsek, amikor az európai hódítóktól megkapták a kórt, csaknem kihaltak, de több történelmi bizonyíték szerint néhány generáció alatt erősödhet is az érintett népesség immunitása. Ha a szervezet védekezőrendszere legyengül alultápláltság, vagy betegségek miatt, akkor az addig lappangó kórokozó szaporodni kezd és betegséget vált ki, ami gyógykezelés nélkül, az esetek többségében 5-15 éven belül halált okoz.

Tünetek

A kezdeti gümőkór szimptómái jellegtelenek, így a tünetek alapján csak a betegség gyanúja állapítható meg. Az előrehaladott esetek tünetei is eltérőek, és nagyban függnek attól, hogy mely szervet érinti a betegség. A baktérium 80-85%-ban a tüdőt betegíti meg, és ebben az esetben a makacs köhögés és a véres köpet megjelenése jellemző. Gyakori a mellkasi fájdalom, a légszomj, a hőemelkedés vagy láz, az éjszakai izzadás, az étvágytalanság, a fogyás, a fáradtság és a levertség. A máj, a csontok, a nemi szervek, a tejmirigy vagy a vesék megbetegedése azonban mind más-más kórformát eredményez.

A beteg állapota és a tüdő röntgenképe tbc-re utal (Semmelweis egyetem)

A pontos diagnózist röntgenvizsgálattal és baktériumtenyészettel lehet felállítani. Fontos kórhatározó módszer az úgynevezett tuberkulinpróba. Ez egyfajta allergiás bőrpróba, amely a fertőzés illetve a BCG védőoltás eredményességének kimutatására alkalmas.

A TBC története

Az ember és az állatok gümőkórja ősidők óta jelen van az élőlények között. Az amerikai B. Rothshild és R. Laub kutatók a mintegy 10.000 évvel ezelőtt kihalt több mint 100 őselefánt, azaz masztodon csontjainak vizsgálatakor a maradványok felében találták olyan csontkárosodásokat, melyek a TBC megbetegedésre utalnak. Ez azt sugallja, hogy a tuberkulózis már abban az időben is elterjedt betegség volt, és akár közrejátszhatott a masztodonok kihalásában is.

A masztodon populáció fele csonttuberkulózistól szenvedett.
















Az egyiptomi múmiákon korunk tudósai a gümőkór egyértelmű jeleit diagnosztizáltak, ami bizonyítja, hogy már több ezer évvel ezelőtt is tizedelte ez a kór az emberiséget.

Az egyiptomi múmiákon is előfordul a TBC

















Az ókor leghíresebb orvosa Hippokratész ismerte a betegséget és tudatában volt, hogy az emberek cseppfertőzés útján terjesztik. A háziállatokkal kapcsolatban Columella római mezőgazdász és író említi először a szarvasmarhának effajta megbetegedését.
A kórokozót, a Mycobacterium tuberculosis-t, majdnem kétezer évvel később, pontosabban 1882-ben Robert Koch német orvos és mikrobiológus felfedezi fel. 30 évvel ezután Calmette és Guerin előállítja a tuberkulózis megelőzésére használható BCG (Bacillus Calmette - Guerin) elnevezésű védőoltást.


Robert Koch fedezte fel a pálcika alakú Mycobacteriumokat

A TBC elleni harc

Az 1950-es évektől a fejlett államok kormányai kötelezővé teszik polgáraik számára a tüdőszűrést, ami megkönnyíti a lappangó esetek felderítését. A háziállatokat rendszeres tuberkulózis vizsgálatnak vetik alá és a fertőzött állományokat felszámolják. A tej csak forralás vagy pasztőrözés után kerülhet a fogyasztók asztalára, és így megakadályozzák a kórokozók átterjedését a tehenekről az emberre.
Az 1950-es években bevezetik a tüdőszűrést














Úgy tűnt, hogy fordulat következett be. Az eddig halálos kórnak számító tuberkulózis, a védőoltásnak és az antibiotikumos kezeléseknek köszönve, gyógyíthatóvá vált. 1950-1980-ig a kórokozó terjedése megállni látszott, a betegek száma nem nőtt. A legyőzöttnek hitt betegség azonban az ezredfordulóra újra erőre kapott és világszerte ismét egyre több megbetegedést okoz. Ma a 21. század elején több tuberkulózisos beteg van a világban, mint 100 évvel ezelőtt. Az egészségügyi világszervezet utolsó adatai alapján, a világon évente mintegy 10 millió újabb beteget regisztrálnak, és 3 millióan esnek áldozatul a kórnak.

Híres TBC-s betegek

Anton Csehov, Frédéric Chopin, Moliere, Paganini, Descartes, Schiller, Jean J. Rousseau, D.H. Lawrence, Nelson Mandela, George Orwell, Edgar Allan Poe, Richelieu cardinal, Sir Walter Scott, R.L. Stevenson ….

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor