Tudta-e?
...hogy az AB a legújabb vércsoport? Éppen ezért nagyon ritka, a népesség kevesebb, mint 5%-nál fordul elő. A kaukázusi A és a mongol B típus ,,összeolvadásának'' eredménye.

107. szám - 2013. augusztus 01.

A megmagyarázhatatlan hang, mely őrületbe taszíthat

A rejtélyes hang

Az 1950-es évek óta beszélnek róla. Több kontinensen is észlelték. Van, aki nem érzi, és akad, aki bele is őrül. Magyarázat nincs rá. Ez a titokzatos jelenség az ún. Zúgás. De mi is ez?
galaktika.hu

Tompa, búgó-ciripelő hangként indul, fokozatosan erősödik, és beláthatatlan ideig tart, szinte szünet nélkül. Az Új-Mexikó állambeli Taosban, a skóciai Largsban és az angol Bristolban is észlelték már. A Zúgás leginkább valamiféle gépezet búgására, csikorgására emlékeztet, egész nagyméretű területekre terjed ki – arra viszont nincs magyarázat, hogy miért csak az ott élők egy része érzékeli, illetve hogy egyáltalán mi okozza.

Az 1950-es években jelentették a hatóságoknál először, olyan viszonylag eldugott helyekről, ahol még ilyesmit soha nem hallottak korábban. Ezek az emberek egyik napról a másikra elkezdtek egy idegesítő, alacsony frekvenciájú búgásra-zúgásra-recsegésre panaszkodni.

Az egymástól időben és térben is elszigetelt esetekben voltak közös tulajdonságok is: a Zúgást csak épületben lehet hallani, éjjel intenzívebb és hangosabb, mint nappal, és falusi vagy külvárosi környezetben gyakoribbak az esetek (valószínűleg a városi alapzaj elnyomja).

A Zúgással “fertőzött” terület népességének nagyjából 2%-a hallja a hangot, életkorban a leggyakrabban 55 és 70 év közöttiek (Geoff Leventhall 2003-as kutatásának adatai). Azok, akik hallják a Zúgást, általában úgy írják le, mint egy közelben, üresben morgó diesel-motor hangját. A véget nem érő hang szó szerint mindegyiküket az idegösszeroppanás határáig sodorta.

“Olyan, mint valamiféle kínzás, már-már sikoltani akarsz tőle.” – mondta el Katie Jacques, az angliai Leedsben élő nyugdíjas. Leeds azon helyek egyike Nagy-Britanniában, ahol a Zúgás a közelmúltban megjelent. – “Éjjelente a legrosszabb. Nehéz elaludni mert folyamatosan ezt a lüktető hangot hallod a háttérben… csak dobálod magad, forgolódsz, és egyre jobban felzaklat.”

A tény, hogy általában idiótáknak nevezik azokat, akik átélik ezt a rendkívül kellemetlen jelenséget, nem sokat segít. Az orvosi rendelőkből is általában azzal küldik őket el, hogy ne cirkuszoljanak, ez pedig tovább növeli kétségbeesésüket. A panaszok közé tartozik még a fejfájás, szédülés, hányinger, orrvérzés, és pár igen furcsa alvási rendellenesség. Olyan mértékben tudnak a tünetek fokozódni, hogy legalább egy angliai öngyilkosságról konkrétan lehet tudni, hogy a Zúgás hatására követték el.

Az angliai Bristol volt az egyik első olyan hely, ahol jelentették és vizsgálták a Zúgást. A ’70-es években 800 ember számolt be arról, hogy hallja a lüktető-búgó hangot, amit a hatóságok rákentek a megnövekedett járműforgalomra és a helyi gyárak 24 órásra nyújtott működésére.

Egy másik jól dokumentált zúgás az Új Mexikó államban fekvő Taosban zajlott 1991 tavaszától, amikor helyiek nagyobb tömegben elkezdték jelenteni az észlelést. Több tudóscsoport is kiszállt a helyszínre, többek közt Los Alamosiak is, de képtelenek voltak meghatározni a zúgás forrását.

Másik híres ilyen terület az Ontario-állambeli Windsor. Az itteni egyetem konkrétan támogatást is kapott a Zúgás vizsgálatára, amikor a környéken kitört a jelenség.

Sydney egy partmenti része, Bondi is tapasztalt Zúgást. Az emberek mindenféle eszközzel igyekeztek elnyomni: bekapcsolva hagyták a TV-jüket, a rádiót, vagy a ventilátorokat.

2003-ban az USA-ban sikerült Kokomo-ban izolálni egy Zúgást. Ekkor nem csak a jelenséget vizsgálták, hanem a környéken található ipari létesítmények által kibocsátott zajokat is mérték. Hasonló frekvencián két üzem bocsátott ki zúgó hangot, de esélytelen, hogy a lakóövezetekben észleljék azt (főleg az éjszakai műszakok idején, amikor más jellegű gyártás zajlik).

De akkor mi okozza a Zúgást?

A kutatók többsége a jelenség körülményei alapján bizton állítja, hogy nem tömeghisztériáról van szó, hanem igen is valós dologról. De mivel még a sötétben tapogatóznak, ezért több lehetséges elmélet is próbál magyarázattal szolgálni – egyesek igen vadak, mások szelídebbek.

1. Idegenek jeleket sugároznak a Földre, amiket nem tudunk értelmezni, de egyes érzékeny emberek zúgásként érzékelik.

2. Ipari tevékenység. Ez racionális magyarázat volna – de egyes esetekben nincs olyan üzem a közelben, ami okozhatná.

3. Gázvezeték, elektromos vezeték, trafóház, wifi. Ugyanaz a probléma, mint a kettes pontnál: nem minden esetben létezett már egyáltalán az adott technológia, és volt is a közelben.

4. Alacsony frekvenciájú elektromágneses sugárzás. Itt viszont el kell mondani, hogy több Zúgást érzékelőnél valóban kimutatták, hogy az átlagos emberi hallásnál jóval érzékenyebbek voltak azokra a hangsávokra, amiket mások nem is észleltek.

5. Tinnitus (a tinnitus az a jelenség, amikor hang hiányában is hangot érzékel az agy). A tesztelés ezt gyakran cáfolta: a Zúgást érzékelők jó részének tökéletes a hallása és soha nem tapasztalt még tinnitust.

6. Környezeti faktorok: földrengés, szeizmikus tevékenység, mikrorezgések (amiket a tenger hullámzása okoz). Nincs igazolva.

7. Összeesküvés elméletek. A legelterjedtebb ilyen a nem rég (állítólag) bezárt HAARP-hoz kötődik, ennek a teóriának a hívei úgy vélik, a gondolatok befolyásolására is alkalmas sugárzóállomás bűne a zúgás. Szerintük a technika tökéletesítése közben végzett kísérletezés okozta/okozza a természetellenes Zúgást, amit az érzékenyebb emberek hallanak.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor