Tudta-e?
...hogy az AB a legújabb vércsoport? Éppen ezért nagyon ritka, a népesség kevesebb, mint 5%-nál fordul elő. A kaukázusi A és a mongol B típus ,,összeolvadásának'' eredménye.

109. szám - 2013. október 01.

Tehetséggondozás

Multidiszciplináris tehetséggondozó tudományos műhely

A Than Emlékházban megtartott kétnapos rendezvényen az előadások mellett gyakorlati foglalkozásokat tartottak a tudományok iránt érdeklődő diákok számára
Fehér Rózsa, Magyar Szó

A zentai székhelyű Pro Scientia Naturae Alapítvány a GENIUS tehetséggondozó mozgalommal együttműködve nagyszabású programsorozat megvalósításán dolgozik, melynek legutóbbi rendezvénye egy kétnapos multidiszciplináris tehetséggondozó tudományos műhely volt Óbecsén. A kétnapos programon a tudomány világának a népszerűsítése mellett a tehetséggondozás hazai gyakorlatát és a ma már hungarikumnak számító magyarországi rendszert és a támogatási formákat is ismertették.

Az ünnepélyes megnyitó Szabó Annamária zenei tehetség fellépésével kezdődött, aki népdalokat adott elő. Szeles Gizella,a Science Tudományos - Innovációs Központ Kft. igazgatójának köszöntője után  Dr. Muhi B. Béla szervező, a program moderátora üdvözölte a megjelenteket. A plenáris előadások során Dr. Weiszburg Tamás egyetemi docens, a magyarországi Országos Tudományos Diákköri Tanács általános alelnöke a felsőoktatási tehetséggondozásról beszélt, Novák Anikó, aVajdasági Magyar Doktoranduszok és Kutatók Szervezetének elnöke A VMTDK-tól az OTDK-ig címmel tartott előadást, dr. Gherdan Katalin HTDK koordinátor pedig a határok nélküli TDK-t ismertette.

A folytatásban bemutatkozott a természettudományi és a társadalomtudományi szekció is. A természettudományi szekcióban dr. Lengyel László a BCE Zentai Levelező Tagozatának tagozatvezetője egy mezőgazdasági témakörökben végzett kutatásról,Muhi Béla Tehetségek Szolgálatáért életműdíjas fizikus a fizika, csillagászat, műszaki szakágazatok kutatási témaköreit ismertette, Szabados Klára, a Tartományi Természetvédelmi Intézet szakmunkatársa Természetvédelmi kutatások, tájökológia, biológia címmel tartott előadást, dr. Fábri Izabella kutatóorvosorvostudományi kutatási témákról szólt,  Szűcs Attila kutató diák pedig Tesla-transzformátorral végzett nagyfrekvenciás kísérletekről számolt be a hallgatóságnak.

A társadalomtudományi szekcióban dr. Tóth Glemba Klára, a tartományi tudományügyi és technológiai titkárság szakmunkatársa szociológiai, kultúrtörténeti kutatásokról tartott előadást, Wilhelm József GENIUS - Arany Mentor Díjas tehetséggondozó történelemtanár történelmi, helytörténeti kutatásokról beszélt, dr. Muhi B. Béla Bonis Bona - a nemzet tehetségeiért díjas egyetemi docens a vidékfejlesztés témakörében végzett multidiszciplináris kutatásokat ismertette, Luhović Tímea GENIUS - Arany Mentor Díjas tehetséggondozó filozófiatanár  a filozófiai, humántudományi témakörök kutatásmódszertani elveiről szólt,  Szerbák Anikó kutató diák pedig a kutatáshoz és prezentáláshoz kapcsolódó tapasztalait osztotta meg a hallgatósággal.

A délutáni műhelymunkák végén közös vitafórum, ötletbörze, majd összegzés és értékelés következett. Vasárnap a részvevők elutaztak Újvidékre, ahol ellátogattak a péterváradi várhoz, múzeumokat tekintettek meg, és egy belvárosi körsétát is tettek.

Muhi B. Béla elmondása szerint a hétvégi műhely célja a különböző tudományterületek bemutatása a végzős középiskolásoknak és egyetemistáknak, akik ezekből ötleteket meríthetnek akár a továbbtanuláshoz, akár a kutatásokhoz.

A részletes program letölthető
itt.


 

















Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor