Tudta-e?
A világ oxigénkészletének 60%-át a világóceánban élő növényi planktonok szolgáltatják.

26. szám - 2007. november 26.

A világ legfiatalabb királya

Toró uralkodója, IV. Rukidi csak 15 éves, de már több mint egy évtizedes uralkodást tudhat maga mögött
Dr. CELLER Tibor, Családi Kör hetilap

Alattvalók tízezrei sereglettek az idén márciusban is az ugandai Toró Királyság fővárosa, Kabarole központjában a királyi palota elé, hogy napokon át ünnepeljék a világ legfiatalabb királyának, IV. Rukidinek a 11 éves uralkodói évfordulóját. Az emberek énekelve-táncolva, trombitákat fújva vonultak el a Kadhafi líbiai elnök által felújított kétszintes palota előtt és igyekeztek egy pillantást vetni Toró 12. királyára, aki oroszlánbőrrel letakart trónuson, elefántagyarakkal díszített baldachin alatt ülve fogadta az alattvalók hódolatát.

Toró Királyság címere

















IV. Rukidi az oroszlánbőrrel borított királyi trónuson








































A Kelet-Afrikában található Uganda területén a britek 1890-ben vetették meg a vállukat. 1896-ban az itt található négy legerősebb törzsi királysággal: Ankoleval, Bugandával, Bunyoróval és Toróval védnökségről (protektorátus) szóló szerződést kötöttek.

E királyságok kölcsönös sérelmeinek és konfliktusainak története olyan színes és gazdag volt, mint a kelták és szászok vagy a ghibellinek és guelfek háborúskodásainak története.
A független Ugandai Köztársaság 1962-ben jött létre. Első államfője éppen Buganda aktuális királya lett. Ám a furcsa állapot: monarchiák egy köztársaságon belül, nem tartott sokáig. 1967-ben Milton Obote elnök-diktátor (a király addigi miniszterelnöke) egy tollvonással eltörölte a törzsi királyságokat.

Oboténél egyébként volt a kelet-afrikai országnak egy még rettenetesebb diktátora is: Idi Amin. A brit gyarmati hadsereg altisztjéből és ökölvívó bajnokából lett fél-analfabéta államfő abszolút nagyzási hóbortba esett: nemcsak tábornaggyá léptette elő magát, de még azt is elérte, hogy több egyetem a díszdoktorává válassza. Uralma idején 300.000 ugandait öltek meg, mert nem tetszett nekik Idi Amin, vagy mert ezt fogták rájuk. Az anyák az ő nevével ijesztgették gyermekeiket.
De térjünk vissza Uganda legújabb kori történelmére. 1993-ban, már a diktátorok elűzése után, Yoweri Museveni államfő visszaállította a - szerinte – már csak kulturális jelenségnek tekinthető ugandai királyságokat. David Patrick Olimi Kaboyo, Toró uralkodója száműzetésből tért haza, hogy elfoglalja trónját. Kisvártatva azonban elhalálozott és gyémánt berakásos, tollal díszített koronáját fia örökölte. A továbbiakban róla, IV. Oyo Nyimba Kabambaiguru Rukidiről esik majd szó, akinek némileg hosszú nevét, ha máshonnan nem, hát a Guinness féle Rekordok Könyvéből ismerhetjük. Őfelsége azzal állított fel világcsúcsot, hogy három éves korában lett király.

A mintegy 1,2 milliónyi toró nép (önmagukat sokszor batooro-ként emlegetik) az ország nyugati csücskében él, egyes toró törzsek a szomszédos Tanzániába és Kongóba kerültek a gyarmatosztás szakában. Toró 1822-ben vált le Bunyoro-Kitara királyságból, mely a XVIII. század végéig a környék nagyhatalma volt. Az történt, hogy III. Kyebambe király legidősebb fia, Kaboyo herceg fellázadt apja ellen és a hozzá csatlakozó törzsfőnökök területén megalapította a mai Toró Királyságot és V. Olimiként trónra lépett. A két szomszédos királyságban így ma is az ősi Babito dinasztia képviselői uralkodnak.

Érdekes megjegyezni, hogy a sajátos szokások szerint egy toró ember nem ejthet ki olyan szót, ami furcsává teszi a szájat, mert így a többiek előtt az egyén nevetséges, sőt tette egyenesen szégyenletes lesz. Ezért nagyon sok idegen szót nem tudnak hátasosan kiejteni. Csak ritkán lehet egy torót rávenni arra, hogy olyan szót ejtsen ki, ami kerekíti a szájat vagy furcsa arckifejezést kölcsönöz neki. A toró nyelvben vannak még olyan kifejezések, szavak is, melyeket csak a király (omukama) használhat illetve melyek csakis az ő jelenlétében használhatók.

A kereszténységet a XIX. század végén, 1896-ban a mai király dédapja, VI. Kyebambe király vette fel, aki 37 békés éven át uralkodott. Brit barátságát több angol uralkodó is magas kitüntetésekkel hálálta meg. Halála után fia, III. Rukidi (1904 -1965) lett az uralkodó, aki már angol egyetemet végzett, majd katonai és rendőr-akadémiai kiképzésben is részesült! Az első világháborúban a brit hadseregben mint hadnagy szolgált. II. Erzsébet a későbbiekben lovagi címmel is kitüntette. A király a széleskörű oktatás híve volt, többek között ő létesítette az ország első középiskoláját. Gyermekeit európai egyetemekre járatta. Lánya, Elizabeth Bagaaya Akiiki hercegnő (1936) volt a harmadik afrikai nő, aki a híres Cambridge-i Egyetemen diplomázott.

A kis király nagyszülei: III. Rukidi király és Kezia Abwooli királyné
































Érdemes egy kis kitérőt tenni Elizabeth hercegnőről, aki a kis IV. Rukidi király apai nagynénje. Cambridge-i diplomázását követően előbb ügyvédként dolgozott, majd a királyság megszűntetését követően az USA-ba távozott, ahol szupermodellként futott be karriert. Alig akadt újság, melynek ne szerepelt volna a címlapján. A divatszakma mellett a filmszakmával is megpróbálkozott, több film főszerepét is eljátszotta. Obote rezsimjének bukása után hazája ENSZ nagykövete lett, majd külügyminiszter. Ám hamarosan kiesett Idi Amin, az újabb diktátor kegyeiből és Kenyába volt kénytelen disszidálni, sőt még az élete is veszélyben forgott a bosszúálló tirannus részéről. 1993-ban tért vissza hazájába, ahol kulcsszerepe lett a királyságok visszaállításában. Öccse, III. Patrick Olimi király halálát követően ő lett a kiskorú IV. Rukidi király egyik gyámja. Néhány éve ő Uganda Köztársaság berlini nagykövete.


Elizabeth Bagaaya Akiiki hercegnő, a király nagynénje, aki pályafutása során egyaránt volt ügyvéd, topmodell, színésznő és külügyminiszter - jelenleg Uganda berlini nagykövete

A felvilágosult uralkodó, III. Rukidi halálát követően, 1965-ben fia, III. Patrick Olimi (1945-95) lett a király, ám uralkodásának második évében – mint már említettük – Obote eltörölte a királyságokat.


III. Patrick Olimi (1945-95), IV. Rukidi király édesapja


Toró királya a diktatúra éveiben kenyai száműzetésben tartózkodott, ahol teaültetvényesként ténykedett. Miután Idi Amint is elűzték a hatalomból, visszatért hazájába, ahol a köztársasági hatalom érdekeit a továbbiakban, mint kubai nagykövet képviselte. 1993-ban újra trónra léphetett, de egy váratlan agyvérzés két évvel később fiatalon végzett vele.

III. Patrick Olimi király 1987-ben vette feleségül Best Kemigisa Kaboyot (1969), akivel három gyermeke született. Nsemere Komuntale hercegnő jelenleg 18 éves, míg Celia Kamukyeya hercegnő néhány éve mindössze 4 esztendősen egy londoni kórházban leukémiában elhunyt. A házaspár középső gyermeke a szóban forgó IV. Rikidi, a gyermekkirály, aki mindössze a negyedik évét taposta édesapja halálakor.


A 4 esztendős uralkodó

A kis Oyo Nyimba Kabamba Igurut 1996. szeptember 12-én ünnepélyesen is megkoronázták a főváros, Kabarole Szent Jánosról elnevezett katedrálisában. A koronázáskor a kis királyt jobban érdekelte a játékautója, mint az egész ceremónia, ami persze az ő korában teljesen érthető. A kamerák rögzítették, amikor az ünnepély közepén sírva kért egy pohár üdítőt. Ám később a nagybátyjának, John Mugenyi hercegnek sikerült őt meg is nevettetnie.

A koronázást követően a miniszterelnök a következőket nyilatkozta:„Mi nem egy óriást kerestünk, hogy vezessen minket, nekünk azért kell a király, hogy megőrizzük identitásunkat”.

A kis Rukidi király a koronázási palást súlya alatt


Toró gyermekkirálya és a gyámja: nagybátyja, John Mugenyi herceg





























Oyo (ahogyan röviden nevezik) jelenleg 15 éves. A Toróban járt tudósítók szerint nagyon jóravaló, eleven kölyök, iskolába jár, sokat tanul, játszik a három kutyájával, imádja a videojátékokat, de bizony az osztálytársaival focizni már nem mehet ki a pályára. Erre testőrei vigyáznak, akik természetesen az iskolába is elkísérik. „Néha felteszem magamnak a kérdést: miért vagyok én király?” - vallotta be őfelsége az őt interjúvoló újságíróknak. A beszélgetés alatt mindvégig ott ült mellette Best Kemigisia, az anyakirálynő, hogy szükség esetén kisegítse, de beavatkozására nem volt szükség. Oyo minden kérdésre értelmesen válaszolt és semmi olyant nem mondott, amit nem kellett volna. A király édesanyja egyébként az ünnepélyes ceremóniákon is ott ül fia mellett. Ezek közül a legnevezetesebb a király születésnapja, amely Toróban természetesen nemzeti ünnep. Ilyenkor az uralkodó felcsatolja kardját és kézbe veszi királyi íját a nyílvesszőket hordozó tegezzel együtt, amit ősei viseltek még akkor, amikor még puska sem volt a torók világában.


IV. Rukidi, Toró királya édesanyja és nővére társaságában

Az alattvalók pedig, urukat és parancsolójukat látva, hasra vetik magukat, megcsókolják a lábát és hozzák neki az ajándékot: tyúkokat, birkákat, kecskéket.

A gyermekkirály járt már Londonban, Párizsban és más európai nagyvárosokban is, felkereste az Egyesült Államokat is és persze beutazta fél-Afrikát.

Amerikát először 10 éves korában kereste fel, ahol két hetes körutazása során adományokat gyűjtött az ugandai AIDS-es gyermekek részére (az ország lakosságának kb. 8%-a számít fertőzöttnek). Az utazás végére mintegy hat millió dollárt sikerült összegyűjtenie, amiből otthon egy gyermekkórház létesült.

Őfelsége első amerikai útja azonban nemcsak megerőltető kötelező programokból állt, hiszen megtekinthette Walt Disney „Oroszlánkirály” című musicaljét, és életében először sílécet csatolhatott a lábára.

A király és kedvenc kutyája


































A király relaxál...



























Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor