Tudta-e?
...nincs tudományos alapja annak a feltételezésnek, hogy a haj és a köröm tovább növekszik a halál után. Valójában a bőr szárad ki és húzódik össze a halál beállta után, ezért válik jobban láthatóvá a belőle kiemelkedő szőr és köröm.

46. - 47. szám - 2008. július 7.

10. rész

Fogazatos ötletelés: az eredmények

Egy valós gépészmérnöki újítás (innováció) fizimiskája, a „hasznos javaslat” csoportjából, és körülötte: MATRIX OK és LEPKÉK

1. rész
2. rész
3. rész
4. rész
5. rész
6. rész
7. rész
8. rész
9. rész

Számítógép múzeum van idehaza minálunk: 1990-ben váltottam fel a Commodore 64kb számítógépemet, Atari STE 4mb számítógéppel, majd 2000-ben melléjük vásároltam az első PC-met. Végül is, csak a PC-t használom (nem a 2000-ben vásároltat) amelyen az előző két gép is fut, bár ritkán, emulátor (utánzó) programok formájában. A Commodor hordozója a már megemlített VICE v1.22 program, ingyenesen letölthető a http://www.viceteam.org címről, az Atari-é a STEEM v3.2, úgyszintén ingyen hozzáférhető a http://steem.atari.st címen.

A kísértés nagy volt. Sokáig nem hagyott nyugton a fogaskerék programom hordozójának „modernizálása”. Mígnem, a megoldás már ismert kulcskötegének birtokában, program íródott C++ és Turbo Pascal programokban is. Az érdekesebb azonban számomra, és remélem az alkotószellemű olvasóknak is, hogy a PTC MathCAD és az MS Excel programok használatával megalkottam az eredménymező „könyvespolcát” (lásd 3. rész, h. pontját). És valóban, a kezdetleges elgondolásom szerint, minden eredményt megérinthetek, áttekinthetek, turkálhatok közöttük. Előttem hevernek, nem épen a „földön”, de akár egy tálcán. Íme a „könyvespolc” mező:


Ábra 39. : A PA és US-A váltófogaskerék (n=29) lehetséges összes egyszeri Ko megoldásai egyetlen egy MS Excel munkalapon, tenyérnyi nagyságura kicsinyítve: szélesség x magasság = 29(x5) x 9829 cella, a már megismertetett összesen C294=142 506 kombinációszámmal, mindegyik egy-egy cellában.
Vázlat: LaVa


Igen ám, de itt semmi sem látszik, csak a keretvonal-vezetés és az oszlopok?! Igen, itt mintha az űrből tekintenénk le reá, de hát azért van a +ZOOM. Az egész mezőn úgy lehet végigpásztázni, akár egy nagyítóval a LEPKE szárnyain! (lásd 3. részt).

Még 1985-ben is a „Potisje” Ada szerszámgépgyár Termelés előkészítő osztályain (OPP és TPP) azon eszmecseréztek(tünk), sőt vitáztunk, bevezessék e a mikrofilmet, mint a technológiai lapok és a műszaki rajzok hordozóit, pausz (rajz)papír helyett!? Mint fiatal gépészmérnök, sehogyan sem akaródzott lelkesedi az ügyért, én már „a jövőbe láttam”, többedmagammal, egyetemtársaimmal, és egyértelműen a számítógépeket pártoltuk Végül, egy szekrénynagyságú gép lett a dologból, egy „Ei – Honeywell” számítógép, karakteres adattári lehetőségekkel, grafikai képességek nélkül. Felemás megoldás, „gép – alkatrész – szerelvény – munkautalvány- raktárkészlet” listák vezetésére. Már az Office 95 is simán zsebbe teszi mindezt, saját gépemen ezt 2003-ban tettem meg, szakmai szórakozásból (igen, vannak olyanok, akik így is szórakoznak), az Office 2000-el (lásd fenti 39. ábrát, és a rákövetkezőket).

Kezdtem a PTC MathCAD programmal:


Ábra 40.: Gyönyörű, kifejlett matematikai program. Ez itt a v14., akkor v2000. Számítások, függvények, egyenletek, mátrixok, sorok, integrálok, Boolean logika összefüggések, programozások, stb. elegáns megoldásainak elvégzésére.
Vázlat: LaVa


Itt is az indexváltozók bevezetésével szükségeltetik kezdeni, az ismert {i, J, Q L} jelzésűekkel, megszerkesztvén a MATRIX mezőt (nem a film folytatása, csak majdnem, mert fantázia itt is kell egy képzeletbeli dimenzióban). Definiáltam a váltófogaskerék készletét, fogszámosan, indexek terjedelmét és természetesen az áttételi szám egyenletét (lásd 2. részt):

K0 = Zi/ZJ * ZQ/ZL ...............(6)

A MathCAD munkafelülete túlságosan terjedelmes 1:1 méretarányú prezentálásra, ezért kivonatosan magát a mátrixot emelem ki, amely teljesen azonos matematikailag a részemről megalkotott és bemutatott eredménymezővel (EMV ; lásd 3. rész, i. pontját), amikor még MathCAD nem is volt (1986), de matematika nagyon is:


Ábra 41.: Az eredménymező (EMV) tisztán MATRIX kinézete, a MathCAD programban.
Vázlat: LaVa


Megfuttatással már peregnek is kifelé az eredmények, most még szűretlenül, nyersen:


Ábra 42.: A MathCAD-ban generált eredménymező oszlopok, az első öt(5). Gyakorlatiasság végett „i” oszlopokként felosztásban, mert különben nem illeszthetem át az EXCEL munkalap egy(1) oszlopába (max 65536). És így huszonkilencig (29). A oszlopok valós hosszai 24389 (!) Ko adat, a C294 ismétlődő kombinációk száma. A MathCAD sem közli le, de megjegyzi mindegyiket.
Vázlat: LaVa


A közismert számítógépes rutin Copy – Paste művelet pár végrehajtása az oszlopok felet és már meg is történt a beágyazás az Excel munkalap előre kialakított külalakja szerinti oszlopaiba, és így huszonkilencszer (29), nyolc (8) tizedes pontossággal:


Ábra 43.: Íme, az EXCEL munkalapon a Ko eredménymező MARTIX -ja, -ZOOM nélkül: szélesség x magasság = 29(x5) x 24389 = 3 536 405 cella, téglalap formában! Szembeötlően „piszkosak” az adatok, mert például i,j,q,l = 1,1,1,1 nem létezik a váltófogaskerék-készletben. Be kell vetni a már többször emlegetett megoldás kulcsköteget.
Vázlat: LaVa


Az Excel táblázat a 43. ábrán hűen tükrözi a LEPKESZÁRNY alkotó mezőit. Akár a megemlített eredménymezővel (EMV ; lásd 3. rész, i. pontját), vagy magával a LEPKÉVEL is összevethető (lásd 3. rész, 9a. ábráját), gondolok itt az azonosan színes mezők azonos meghatározására! KULCSKÖTEG: ki kell szűrni az egyenlő, megismétlődő {i,j,q,l} indexértékeket (sárga mezők), valamint az egyforma eredetű Ko értékeket: a/b*c/d = c/d*a/b = a/d * c/b = c/b * a/d (piros mezék).


Ábra 44.:
A MATRIX LEPKÉJE, itt még darabos formában.
Vázlat: LaVa


Egykoron, nem a lepke irányban indultam el, tehát színezéssel, hanem a kiszűrt felesleges adatok amputációját (elimináció, kihagyás) hajtattam végre. Az ötlet evidens: már tudom, nem fog békén hagyni, előbb, utóbb sorra kerül a kiszűrt cellák különböző kiszíneztetése, majd az egész munkalap lekicsinyítése (-ZOOM) celle = sejt nagyságúra, akár a 39. ábrán (a cikk elején), és meglesz „Az én LEPKÉM”, csipkefinomságban.

MEGJEGYZÉS: Lehet három és fél millió (3,5x10E6) adatot kezelni hatékonyan egy (1) Excel táblázatkezelő programban, ilyen célbol?! Hogyne, még többszörösét is. Simonyi Károly valóban kitett magáért mikor megalkotta a Microsoftnál az EXCEL (magy.= kiváló, jeleskedő) programot. Nem csoda, hogy megkereste az „űrre valót”. Persze, ehhez kellet egy KORREKT munkaadó is. Aki járatosabb az Office programcsomagban, annak is az ACCESS (magy.= elérés, hozzáférés) adatkezelő programjában, most felteheti a jogos kérdést: „Nem e az ACCESS alkalmasabb ilyenfajta adattár létrehozásához?”. Válaszom sem várat magára: „Mérnöki örökös kompromisszum, ellentétes irányzatú jelenségek összehangolásánál (olcsó, de jó; könnyű, de erős, gyors, de kis fogyasztású, stb.). Így, itt is úgy mérlegeltem, felesleges elmerülni az Access adatakkordjaiban, az Excel cellák és cellafüzérek (például a négy indexsor és a Ko értéke) is együttesen, egyként kezelhetők. Nem vész el az összefüggő információ. Egy napilap előfizető osztályának, lehet hogy az ACCESS megfelelőbb az előfizetők nyilvántartására, de kivitelezhető EXCEL használatával is, sőt áttekinthetőbb szűrések nélkül is, „tenyérben tarthatóbb” (saját véleményem, melyet nem szükségszerű velem megosztani).

Az Excelben léteznek beépítve különböző szűrők – filterek. Így AUTO FILTER (Autószűrő), ADVANCED FILTER (Irányított szűrő…), az DATA (Adatok) legördülő menü alatt. A megszerkesztett ismétlődő indexek kiszűrése ekkora munkalapadattárból a következőképpen fest:


Ábra 45.: A három (3) irányított szűrő definiálása, mindegyik 29 indexoszlopra alkalmazandó, oszlopszámának megfelelő ki-, vagy beiktatásával:
1.) a J, Q,L indexoszlopokból kiszűri az I-vel azonos értékeket
2.) a Q,L indexoszlopokból kiszűri a J-al azonos értékűeket
3.) a L indexoszlopokból kiszűri a Q-val azonos értékeket
Vázlat: LaVa



Ábra 46.: Kiszűrt azonos indexek , de jelentkeztek az azonos eredmények. Az ábrán a példának kiválasztottból, csak kettő (2) látható, a mindig létező négyből (4). A Mátrix téglalap formája méretei most: szélesség x magasság = 29(x5) x 19656 = 2 850 120 cella.
Vázlat: LaVa


Ahhoz, hogy áttekinthetőbbé váljon az eredménymező, oszlopokként nagyságszerit sorba rakattam a Ko eredményeket. A MathCAD -ban növekedő indexszámlálás szerint lettek létrehozva és továbbítva az Excel-be.

…Folytatása következik, a befejező 11. résszel…

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor