Tudta-e?
hogy a Föld felé áradó napsugárzásnak csaknem a negyedét a felhők verik vissza a világűrbe!

45. szám - 2008. június 30.

9. rész

Fogazatos ötletelés: az eredmények

Egy valós gépészmérnöki újítás (innováció) fizimiskája, a „hasznos javaslat” csoportjából, és körülötte: LÉZERMÉRÉS

1. rész
2. rész
3. rész
4. rész
5. rész
6. rész
7. rész
8. rész

Tesztelés megfontolásából, visszatérek a példához, melyet teljesen véletlenszerűen választottam ki a pozitív racionális tartományból (lásd 6. rész, 23a. ábráját, és a 32. ábrát) és ennek adataival megfuttatom a számlálódva kutakodó, matematikailag: kulcsolt, szűrt, tartományozott, eredményeket rejtő, programot. Az előállítási nevén megmaradt „KoPARH”-ot, vagyis olvashatóvá téve „KOPÁRH”, kovácsolt név, melynek összetevői: Ko –keresett áttételi szám, PA – a „Morando”, azaz „Potisje” Ada egyetemes eszterga (lásd 4. részt), RH – „Reishauer” fogköszörű, mint a váltófogaskerekek kiválasztásánál két szűkgaratot képező, legnagyobb igényt tartó szerszámgép.


Ábra 32. : INPUT interface dialógusszerű képernyője
Programozó: LáVa


4.6.2.9.) Eredmények és kísérő adatok közlése a képernyőn; EREDMÉNY–NRM–ALPROGRAM:



Ábra 33. : Az eredmények kiíratása a KÉPERNYŐ-re, interface kódsorai.
Programozó: LáVa

A 998. kódsorra a programmagból, a kernálból, annak is a legbelső „L” hurkából, ugrik ki a program futó vonala. Csak akkor, mikor megfelelő eredményre lel. Ez a már leközölt 490. kódsorban dől el véglegesen (lásd 7. rész, 24a. ábráját), ahol a bejutott célzások telitalálatosak lehetnek (Ko±e), és kiközlésre irányítódnak (GOSUB – RETURN parancs párral), képernyőre és óhaj szerint nyomtatóra is. Az elvégzett DISP, esetleg PRINT parancsot követően, a futó program vonala visszaugrik az első következő, azaz 510. kódsorra.


Ábra 34. : A telitalálatos Ko eredmények technológiailag egyértelmű külalaki formában a KÉPERNYŐN.
Programozó: LáVa


Értelmezése könnyű: a telitalálatos Ko = Z1/Z2*Z3/Z4 = I/J*Q/L számításának fogszámai és megfelelő indexszámlálói Z(index) = fogszám formában. Mindegyik eredmény mellet ott olvasható a hányadik eredmény (D), hányadik ciklusból (C) adat.

A lepörgött összes megfelelőnek talált ciklust követően, közlésre kerül az összes eredmények száma (D), az összes végrehajtott számláló ciklusok száma (C), a tartományos mező kulcsok nélküli összes kombinációk száma (Co) és végül az igényelt Ko áttételi szám.

MAGYARÁZAT: Szembetűnhet, hogy a tűrésmezők (± e) a kezdőképpen vett és a bemutatott lefutatott példánál, különböznek. Az előző (–e1=0,00010) <Ko< (+e2=0,00005), az utóbbi (–e1=0,00020) <Ko< (+e2=0,00020). Szükségszerű volt a tűrésmező határainak növelése, mert egyetlen egy megfelelő eredményt sem talált a kutakodó számláló. Valóban életszerűnek bizonyult a próbafuttatás (lásd 35. ábrát).


Ábra 35. : Egyetlen egy megfelelő eredményt sem talált a kutakodó számláló, túl szűknek bizonyultak a tűrésmező határai, a -e1 és +e2
Programozó: LáVa


És lehet e ilyet megtenni, nem hat e ki negatívan a megmunkálás alatt lévő munkadarabra, annak megkövetelt pontosságára (lásd 1. rész, 1. ábráját) ? De igen, kihat! Csak legyen kéznél rubinsugaras lézer mérőeszköz, amellyel ezt a méret (hossz) változást le lehetne mérni. Miért? Mert az eltérés egy mikron (1μ = 0,001mm) alatti lesz!? Műszaki alapszabály, hogy a fogaskerekek számításánál eleve öt (5) tizedes számmélységgel szükséges számításokat végezni, így elkerülendő a méretlánc olymértékű hiba-összeadódása (töbződése), amely egy mikron (1μ) fölé emelkedne értékével! A mikronszerű pontosság mindig elegendő, sőt sok esetben nélkülözhető, csúcsnak számít a megmunkálás technológia, forgácsolásnál.




Ábra 36. : A rubinsugaras „Laser Measurement System HP-5526A USA” - val meg lehet mérni a mikron (1μ) század részét is, a százezred millimétert (0,00001mm). Fogalmi és szakmai élmény. A „Potisje” Ada 2000 munkása közül, két (2) gépészmérnöknek és egy (1) gyakornoknak volt képzetségi és érzéki adottsága vele mérvadóan mérni. Nem lenne hiteles az információ, ha elhallgatnám: sokan szerették volna, de beletört a bicskájuk. Komplex műszaki tudást és tökéletes térérzékelést, motorikus tulajdonságokat igényelt.
Vázlat: LáVa


4.6.2.10.) Eredmények közlése nyomtatóra; EREDMÉNYEK – PRINT alprogram:


Ábra 37. : Telitalálatos eredmények kiíratásának - print alprogramja NYOMTATÓRA
Programozó: LáVa


Az inputok alkalmával határozódott meg a NY paraméter lehetséges értéke {0,1}. Ha NY=1 eredménykinyomtatás is történik telitalálatos eredményeknél, ha NY=0 csak képernyőkiírás lesz. Az egész program működése két-három percen (2-3min) aluli gépidőt igényel, nyomtatás nélkül. Ezért a kinyomtatott adatok a legrövidebb lehetségesek, de elegendő közlési adatkülalakot (információt) tartalmazóak a kiválasztás és szerelés szempontjából, mint a:

K = Z(i)/Z(J)*Z(Q)/Z(L) I=(i) J=(j) Q=(q) L=(l)

Mivel a periferikus nyomtatás relatív lassú folyamat, ilyen egyszerű megoldással nem lassítják a szükséges minimum felett a gépidőt. A kinyomtatott lap, a fogaskerék technológuson keresztül, csatolva a munkautalvány kísérő műszaki dokumentációjához, jutott el a megfelelő gépekhez és a rajta dolgozó(k)hoz.

4.6.2.11.) Fogazatok számtárai; DATA (D) – ADATTÁR ALPROGRAM:

A váltófogaskerekek készleteit a forgácsoló osztály munkacsarnokában, fareteszes tartókban tárolták. Innen az eredménylista alapján választották ki, a pillanatnyi legmegfelelőbb szerelési szempontot követve, a fogaskerekeket, akár a könyveket a könyvespolcról. A Reishauer fogköszörű és a többi szerszámgép készletei is hasonlóan vannak definiálva a program kódsoraiban, mint a PA egyetemes esztergáé:


Ábra 38. : A PA egyetemes eszterga család váltó fogaskerekeinek listája, ahol n=29, Z1=Zmin=24 és Z29=Zmax=127.
Programozó: LáVa


A beolvastatás az input dialógusrészben történik, kiválasztással. A PA készleté a 184. kódsorban (lásd 6. rész, 23b. ábráját).

5.) TESZTELÉS: Kimondottan sokszor jelentkezett igény a váltófogaskerekek meghatározására a kooperációs szolgáltatásban felfogadott mezőgép alkatrészeinek előállításánál, melyek módul csigáinak és fogaskerekeinek mutatószámai – paraméterei eltértek az esztergapad gyártásában bejáródott és ismert értékektől. Sőt, jelentkezett igény, csak a váltófogaskerekek meghatározására, kívülálló gyártóknál. Érdekes volt minden esetben az igénylők rácsodálkozó megelégedése: „Ilyen gyorsan…?”, miközben tudni véltem, mire hozzám kerültek, mennyi munkaidőt fecséreltek már el, „keresvén a tűt a szalmakazalban”. Az hiszem, sok mesterember akkor módosította hozzáállását a „játékos” számítógépekhez. Emberét válogatja, ki mire használja, úgy, mint az élet sok más eszközénél és területén is.

Ezzel az innováció működő programjának bemutatása és tesztelése, a 4. és egyben beleolvasztva 5. fejezetét, végéhez ért (lásd 2. részt). Hátra maradtak még a BASIC program kódnyelv kívüli információ hordozóinak feldolgozásai, mint a PTC MathCAD és MS EXCEL -ben.

…Folytatása következik…
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor