Tudta-e?
hogy noha a világon mintegy 30000 emberi fogyasztásra alkalmas növényfaj létezik, a világ élelmiszereinek 90 százaléka mindössze 20 fajtából készül?

36. szám - 2008. április 28.

Élménybeszámoló

Háromszög a levegőben

A tavasz szépen csendben belopakodott a mindennapunkba, felváltva az amúgy is enyhe telet. Elérkezett a majális és a tavaszi kirándulások ideje is.

Irány a természet, barátokkal, ismerősökkel, családdal együtt. Újvidék környéken a Fruška gora hegység tud nyújtani kellemes találkát a természettel a kirándulók számára. Észak Bácskában, Szabadkán és környékén pedig egyik kedvenc kirándulóhelyünk, találkozó pontunk ilyenkor a Palicsi tó. Megközelítésére használnak közforgalmi motoros járműveket (motorkerékpár, autó, autóbusz), kerékpárokat, de akár gyalogtúrát is szervezni. Most repülőgéppel tesszük meg a kirándulótúrát, a következő útvonalon:


A repült háromszög útvonala Békova-Palics-Szabadka, melynek azért - megelőzve a kirándulási részét - volt egy félórás időtartamú műrepülő feladata is a Palicsi tó vize fölött.

A sok, sok repülésem alkalmával igazán ritkán adódott lehetőség fényképeznem is. Pedig, lehetnének felvételeim a Fruška goráról is, ahogyan „megmásszuk” déli lankáit, kitérve, sőt menekülve vissza a cseneji sportrepülőtér leszállópályájára a bezárult zivatarfront elől, át a Dunán, teli hosszúkás homokszigetekkel, majd a Telep városrész fölött, követve a régi vasútvonal nyomát (ma Szabadkai sugárút). De, ezek sajnos nem jöttek létre.
A mégis létrehozott „fotókincseket” most, köszönhetve a computeres technika fejlődésének, összevethetem a szatelitekről készített térképészeti informatív jellegű fényképekkel. Erre kitűnő lehetőséget nyújt a „Google Earth” program, melynek használatához nélkülözhetetlen a széles sávú internetes kapcsolódás is. E heti cikkemet ennek szeretném szentelni. Az eredmények lehetőséget nyújtanak számunkra környezetünk megismerésére egy kicsit másképpen, térösszefüggően. Nagy valószínűséggel, a szokatlanak tűnő nézőpont, csak elejében fog nehézséget okozni, mert, közismert ma már, hogy a három dimenziót (3D) tanulni kell, nem velünk született adottság! Illesszük a következő képeket a már emlékeinkben lévőkhöz. Íme:


Fényképem (fotó LáVa) 1985. júliusából és a Google Earth adattárából 2008.04.27., azonos nézőpontból és magasságból (670méter): Palicsi tó északi partja a Női fürdővel. Mindkét képen a fehér foltocskák a tavon nem képhibák, hanem csónakok és vitorlások.


A palicsi Állatkert (ZOO) látható az Utva-75 motoros sportrepülő kisablakából (fotó LáVa) és ugyanez a táj kiszélesedve a repülő sárkányának takarása alól, a Google Earth azonos tájadatával (689méter magasról

Külön élményt nyújtott az egész Palicsi tó lencsébe fogása. A tó „L” alakzata is újszerűnek tűnt akkor számomra. A parti sétányokról, fürdőkből látva és megismerve, mindig is olyan kerek alakúnak gondoltam. Ideje volt felemelkedni a magasba.



A nézőpont magassága a fenti képeken majdnem 1km (984méter), irányzata pedig keletre van, a város felől, a kirándulóhely felé. Relatív a távolság Szabadka és Palics között: gyalogosan egy (1) óra hossza (csak ne tűzzön annyira nap), kerékpáron negyed óra – húsz perc, autóval forgalomsűrűségtől függően körülbelül 10 perc. Repülővel nekem 2 perc volt (160km/óra).
A város, Szabadka, valóban nagynak tűnik, igazi „hangyaboly” benyomását kelti már 1km magasságból is.






A fő tájékozódást szolgálja a városháza és a körülötte elterülő jellegzetes városközpont. Az utcák, vasútvonalak is jól kivehetők ebből a magasságról. Természetesen, a részletek nem láthatók. Útban vagyok hazafelé (884méter), a leszállópálya megközelítése 500, majd 300 méteren. A repülőtér fényképe megtekinthető egy korábbi cikkemben, a „Szülőházam fölött dobbanó szívvel” 3. részében. Úgyszintén, egy fotóm a város központjáról, alacsonyabbról, elérhető itt. A többi közzétett fotóm először lát most köznapvilágot.

Leszállás és kiszállás, a kirándulók nyugovóra térhetnek.

Szabadka, Békova sportreptér. A szerző a leszállást követően kiszáll az Utva -75 motoros repülőgépből, 1987. júliusában.
















Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor