Tudta-e?
Hogyan táplálkozik a húsevõ növény? Ezeknek a nönyeknek a leveleik végén tömlõszerû kitüremkedés van, amit kancsónak hívunk. A széle többnyire színes, hogy a rovarokat magához csalogassa. Ha ügyetlenek, a kancsó peremén megcsúsznak és a tömlõ mélyére pottyannak, ahol beleragadnak a lefelé álló ragadós szõrszálakba. A fogságba esett rovarok elpusztulnak a kancsó mélyén és felbomló testükbõl táplálkozik a növény.

48. szám - 2008. július 21.

HíRES MAGYAROK

Harry Houdini

A világ legnagyobb szabadulóművésze

Minden idők talán legnagyobb bűvésze, Harry Houdini 1874. március 24-én született Budapesten, Weisz Erik néven, egy rabbi fiaként. Apja kivándorolt az Egyesült Államokba, és Appletonban telepedett le.



Erik Weisz egészen fiatalon, cirkuszi trapézmutatványokkal kezdte artista-pályafutását, majd 1882-es New Yorkba költözésük után show-műsorokban lépett fel - mérsékelt sikerrel. Művésznevét Jean-Eugène Robert Houdin francia mágustól kölcsönözte, akitől a legtöbb bűvésztrükköt látta.

Houdini - az artistáskodást megelégelve - bűvésznek állt, s ebben a műfajban fényes világkarriert futott be. Szenzációs, látványos mutatványaival mindenhol meghódította a közönséget. Leghíresebbek szabaduló-mutatványai voltak, sikerült sértetlenül kimenekülnie többek között börtöncellából, folyómederből, szűk ládából, szekrényből, de még jégtömbből is.



Élete során nem nagyon tudtak olyan zárat, bilincset ráerőltetni, amiből ne tudott volna kiszabadulni. Amerika szinte minden nagyobb börtönéből képes volt megszökni, és akkoriban nem álltak rendelkezésére olyan technológiák, mint manapság.

Szabadulásait nagy részben fizikai erejének hajlékonyságának és fájdalomtűrő képességének köszönhette. Akár négy percig lent tudott maradni a víz alatt, és képes volt a lábával átfűzni egy cérnát egy tűn.



Fantasztikus szabadulásainak titkát sohasem fejtették meg. Pályafutásának vége felé erőteljes kampányt folytatott a "hiszékenység vámszedői": a sarlatánok, gondolatolvasók, szellemidézők és általában a "természetfeletti" trükkökkel operáló szélhámosok ellen. E témában két könyvet is írt.

Halála se volt mindennapi. A McGill egyetem hallgatóinak tartott bemutatót. Kijelentette, hogy hasizmai olyan erősek, hogy bárki hasba ütheti semmi baja nem lesz. Az egyik egyetemista kapott is az alkalmon és tényleg behúzott neki minden figyelmeztetés nélkül.

Komolyabb problémát nem okozott akkor neki, de mint utóbb kiderült az ütés hatására a vakbele gyakorlatilag szétrobbant. Ezek után még részt vett egy fellépésen majd korházba szállították és megműtötték, pár nappal később 52 évesen halt meg.

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor