- Heti Ajánlat
- Természet
- Történelem
- Kultúra
- Nyelvtudomány
- Életmód
- Technika
- Tudósok
- Közélet
- Diákoldal
- Olvasóink küldték
- Tanítástan
- Pszichológia
e-Learning
- Tudta-e?
- ... hogy csillagászok számításai szerint Tejútrendszerünkben évente három csillagrobbanás következik be?
100. szám - 2012. november 01.
A lőporos BalkánAz egykori Török Birodalom esetleges felosztását eredményezték a XIX. század végére eső katonai és politikai események. Az európai érdekellentétek különösen a Balkánon váltak mind kifejezettebbé.
|
1875-ben, az Oszmán Birodalomhoz tartozó Boszniában kezdődött az az elégedetlenség, mely végül háborúhoz vezetett, és ebbe Szerbia meg Montenegró mellett Oroszország is bekapcsolódott. A török vereséggel véget érő háború, és az azt lezáró San Stefanó-i béke a balkáni államok függetlenségét hozta, felszabadította azokat a több évszázados török uralom alól. Csakhogy a többi nagyhatalom nem nézhette tétlenül, hogy Oroszország e győzelme által túlzott befolyásra tett szert a Balkánon, így összehívták a berlini kongresszust, mely igyekezett a balkáni területek fölötti érdekeket arányosabban megosztani az érdekelt felek között. A kongresszus határozatai alapján így osztották fel az Oszmán Birodalom bizonyos területeit: Bulgária részben önálló lett, a Balkán hegységtől délre fekvő térség keleti része Kelet-Rumélia néven az Oszmán Birodalom autonóm tartománya maradt. Románia megkapta Dél-Dobrudzsát és kikiáltották függetlenségét. Szerbia önállóságának elismerése mellett Pirot, Vranje, Toplica, és Nis vidékét csatolhatta területéhez. Anglia megkapta Ciprus szigetét. Az Osztrák-Magyar Monarchia jogot kapott Bosznia-Hercegovina 30 évre történő katonai megszállására, valamint Montenegró is függetlenné vált, és kijárata lett az Adriai tengerre, és végül Oroszország megkapta Besszarábiát és Örményországot.
A történészek éppen ebben most emlékeznek meg az első Balkán-háború kitörésének századik évfordulójáról. Az első Balkán-háború a Balkán-szövetség tagjainak (Bulgária, Szerbia, Görögország, Montenegró) az Oszmán Birodalom ellen vívott, 1912. október 8-ától 1913. május 30-áig (a Julianus-naptár szerint 1912. szeptember 25-étől 1913. május 17-éig) tartó, török vereséggel záruló háborúja volt.
|