Tudta-e?
A madárhang sokkal több információt rejt mint gondolnánk, például a foltos nádiposzáta énekét legalább ötven különböző hangelemből tetszés szerint állítja össze, az énekes nádiposzáta más madarak énekét úgy utánozza, hogy akár negyven idegen faj énekét is vegyítheti.

Vajdasági Magyar Tankönyv Tanács - kiadványok

DIGITÁLIS ELEKTRONIKA

A digitális technikában a digitális tervezés logikai alapjaival ismerkedtek meg a hallgatók. Az analóg elektronika logikai áramkörökről szóló fejezete a digitális berendezések alapját képező hardvermegoldásokba nyújt betekintést.
Burány Nándor és Divéki Szabolcs

1
DIGITÁLIS ELEKTRONIKA

Írták: Burány Nándor és Divéki Szabolcs
Szakvéleményező: Dr. Nagy László egyetemi tanár
Szerkesztő: Bozóki Anasztázia
A kiadvány a magyarországi Apáczai Közalapítvány támogatásával jelent meg
Szervezés: Vajdasági Magyar Tankönyv Tanács
Kiadó: FREE MEDIA - Újvidék, 2006.
Nyomda: VERZAL - Újvidék
ISBN 86-85475-12-0



E L Ő S Z Ó

Könyvünk elsősorban a Szabadkai Műszaki Főiskola másodéves hallgatóinak íródott, és a digitális elektronika tantárgy előadásainak anyagát tartalmazza. Ez a tárgy a digitális technika és az analóg elektronika tantárgyak közvetlen folytatása. A digitális technikában a digitális tervezés logikai alapjaival ismerkedtek meg a hallgatók. Az analóg elektronika logikai áramkörökről szóló fejezete a digitális berendezések alapját képező hardvermegoldásokba nyújt betekintést.
A digitális elektronika tantárgy tanmenetéhez igazodva a jegyzet a digitális áramkörök ma jellemző megvalósítási módjait tárgyalja. Először (I. rész) a fizikai megvalósítás körüli általános kérdésekkel foglalkozunk. Ezt követi (II. rész) a kis- és közepes integráltságú (SSI, MSI) áramkörökre épülő tervezés, amely a XX. század hetvenes-nyolcvanas éveiben érte el a tetőfokát.
A XX. század hatvanas éveitől kezdve jelentek meg a szoftveres programozású áramkörök (mikroprocesszorok, mikrovezérlők) majd később a hardveres programozású áramkörök (programmable logic device – PLD). A szoftveres programozású megoldásokkal más tantárgyak keretében ismerkednek meg a hallgatók. A PLD-kre épülő digitális tervezés viszont a digitális elektronika elnevezésű tantárgy részészét képezi, így könyvünk III. része a hardveres programozás korszerű eszközét, a Verilog hardver leíró nyelvet ismerteti. Itt a feladat leírásáig és számítógépes szimulációjáig jutunk el. Az áramkör gépi szintézisét végző szoftverekkel, és magával a programozási eljárással az elektronikai készülékek tervezése nevű tantárgy keretében ismerkednek meg a hallgatók.
A mai tervezésre jellemző, hogy a digitális rendszerekben a szoftveres vezérlésű mikroprocesszorok és mikrovezérlők, valamint a hardveres programozású PLD-k végzik a feladat oroszlánrészét, az SSI és MSI áramköröknek kisegítő szerepük van (meghajtás, szintillesztés stb.) A szoftveres eszközök szélesebb körben terjedtek el, és kiválóan alkalmasak összetett vezérlési-, mérési-, kijelzési- stb. feladatok elvégzésére. Léteznek viszont olyan gyors jelfeldolgozási-, vezérlési- és egyéb feladatok, amelyek nem oldhatók meg mikroprocesszorokkal, illetve mikrovezérlőkkel. Ebben az esetben a hardveres programozású eszközök jelentik a kiutat.
Bizonyos mértékben a szoftveres programozású és a hardveres programozású eszközök egymásnak konkurrenciát jelentenek, de sok helyen ki is egészítik egymást. Számos készülékben a mikrovezérlő mellett ott van egy vagy több PLD is.
A progamozható logikai áramkörök ma olyan bonyolultságot értek el, hogy bennük akár mikrovezérlő is megvalósítható. Így a felhasználó a saját igényei szerint alakíthat ki szoftveres programozású eszközt megfelelő hardverlehetőségekkel, és tetszés szerinti utasításkészlettel. Mivel egyes tervezők kapacitását egy ilyen feladat rendszerint meghaladja, a PLD gyártók mindinkább kész tervekkel támogatják ezt az irányzatot.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor