Tudta-e?
A farkasról a legtöbb embernek egy vérengző fenevad jut eszébe, aki nemcsak a mesében falja fel a nagymamát, hanem a való életben is az emberekre támad. A szakértők szerint azonban a farkas ha teheti, messze elkerüli az embert.

176. szám - 2019. május

Nemes Nagy Ágnes gyermekverseinek helye és szerepe az anyanyelvi kompetencia fejlesztésében

Az anyanyelv elsajátítása vitathatatlanul alapvető fontosságú kompetenciának tekinthető, mivel csak az anyanyelv birtokában az egyén képes beilleszkedni az őt körülvevő környezetbe, illetve tudatosan tud részt venni a szélesebb társadalmi életben. Bemutatjuk Nemes Nagy Ágnes verseinek a helyét és didaktikai, tantárgy-pedagógiai szerepét…
Agnieszka BARÁTKA, Varsói Tudományegyetem Magyar Tanszék, PhD-hallgató

14

A vers első irodalmi alkotásnak mondható, amellyel a gyermek találkozik az életében, hiszen az első „versélményeket” – tudatosan vagy akaratlanul – az édesanya közvetíti a gyermekének, amikor „mondókázva” játszik vele (Komáromi 1999: 32). A családi nevelésben, azaz a szülő vagy a nevelő által keltett versszeretetet az óvoda és a későbbiekben az iskola tudatosan tovább mélyíti.

E tanulmányban Nemes Nagy Ágnes verseinek a helyét és didaktikai, tantárgy-pedagógiai szerepét mutatom be. A munkám gerincét a versnek, mint az általános iskolai (alsó tagozatos) hatékony tanulás eszközének a bemutatása képezi konkrét példák, vagyis az általam kiválasztott költőnő alkotásainak tükrében. Alapjául szolgál a szükséges dokumentumok (a NAT és kerettanterv) elemzése, valamint az Apáczai Kiadónak az alsó tagozatos osztályoknak szánt magyar nyelv és irodalom tantárgy tankönyvcsaládjában szerepelt Nemes Nagy Ágnes verseinek kigyűjtése, módszertani elemzése, valamint csoportosítása és rendszerezése, a versek helyének és szerepének bemutatása céljából az anyanyelvi kompetencia fejlesztési feladatainak megfelelően…

A teljes írás itt olvasható.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor